KORONAVİRÜS’Ü PARANOYAVİRÜS’E ÇEVİRMEYELİM

1 - Korku, Allah tarafından hayatın korunması için insanlara verilen büyük bir nimettir. Eğer korku duygusu olmasaydı hayatımızı sürdüremezdik. Su boğar, ateş yakar, taş baş yarar. Ancak bunlardan korktuğumuz sürece bunlardan korunabiliriz.


Aynen bunlar gibi beladan, fitneden, fesattan, trafik kazalarından, hastalıklardan da korkarız.
Dozunda korku, hayatı korurken; kontrolden çıkmış korku evham, ifrata kaçmış korku paranoyadır.
Deprem olabilir korkusu depreme karşı önlem aldırırken,  her gün deprem olacak diye aşırı korkuya kapılmak depremden daha vahimdir.


2 - Her türlü tehlikeye karşı elinden gelen her tedbiri almayan insan, ölürse kendi katili olur.
3 - Corona virüsüne karşı uzmanların ve yetkililerin önerdikleri her önlemi almak, yapılması gerekenleri yapmak; yapılmaması gerekenleri de yapmamak aklın, bilimin ve imanın gereğidir. Ancak böyle bir musibet karşısında kişilerin metanetini kaybederek “ bana ve sevdiklerime virüs bulaşacak korkusuyla her dakikasını zehir etmesi , bu virüse yakalanmaktan daha büyük bir musibettir.4 - Her türlü tedbir alındıktan sonra takdire teslim olmanın adı tevekküldür. Kontrolden çıkmış korku ve panik, karşı koyma, tedbir alma ve kendimizi maddi ve manevi koruma gücümüzü yok eder. Maddi ve manevi direnci zayıflamış bir bünye her türlü virüse zaten açık kapı haline gelmiş demektir. Bu olay karşısında , ihmalkarlık, umursamazlık ve kendinden çok emin olma hali tefrit, dehşete kapılıp olmayana olmuş gibi ağlamak ise ifrattır. Doğru olan yol ise itidaldir. Yani orta yoldur. Nasrettin Hoca’ya “sen yazı mı, kışı mı seversin?” diye sormuşlar, Hoca, “bahar diye bir seçenekten niye söz etmiyorsunuz? diye cevap vermiş.5 - Öleceğim” diye yüreğimiz ağzımıza gelirse ölmeden, her an ölür ölür diriliriz. Tedbirden sonra takdire teslim olursak vakti zamanı geldiğinde bir sefer ölürüz.

      Bu vesileyle malum virüsten dolayı vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, hastalara Allah’tan şifa dilerim. Allah hepimizi, bütün insanlığı acze düşüren bu musibetten korusun. Zamanında gerekli tedbirleri alarak ülkemizin nispeten bu belaya daha az maruz kalmasını sağlayan yetkililere de teşekkürlerimi sunarım.

Prof. Dr. Hüseyin Çelik

Prof. Dr. Hüseyin Çelik


Copyright © 2023 | Hüseyin Çelik | Tüm hakları saklıdır. | Design By Cogen® Yazılım, Ankara Web Tasarım